poniedziałek, 16 maja 2016

Możliwości inteligentnego domu




osprzęt elektroinstalacyjny


W poprzednim artykule opisaliśmy jak przerobić zwykłą instalację elektryczną na inteligentną. Poruszyliśmy także podstawowe zastosowanie systemu inteligentnego w domu. W tym artykule rozwiniemy bardziej możliwości nowoczesnego domu. Zapraszam do lektry!

Nie będę pisał ponownie czym jest intelignenty dom, ponieważ wspominałem o tym w poprzednim artykule. Na pierwszy ogień weźmy czujniki ruchu w inteligentnym domu.

Czujniki ruchu w inteligentnym domu

Czujniki ruchu idealnie sprawdzą się w momencie gdy wchodząc do domu nie będziemy mieli możliwości od razu włączenia światła. Przykładem może być np. powrót z zakupów, mamy obydwie ręce zajęte siatkami z zakupami. W momencie przekroczenia progu domu czujniki automatycznie wykryją ruch i włączą światło. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziemy musieli iść do kuchni  po omacku i później szukać włącznika światła.
Dzięki czujnikom zmierzchu możemy również sterować żaluzjami. W momencie gdy np. zapada zmierzch możemy inteligentny system zaprogramować tak, że żaluzje w momencie gdy na dworze będzie się ściemniać automatycznie będzie opuszczał żaluzje. Dodatkowo możemy zaprogramować żaluzje tak, aby zmieniały swoje położenie w zależności od tego jak mocne jest natężenie światła słonecznego. Przez co w lato nie nagrzejemy zbytnio pomieszczenia, ale też nie zrezygnujemy zupełnie z naturalnego oświetlenia. Żaluzje będą odpowiednio dawkowały promienie słoneczne wpadające do danego pomieszczenia. Takie sytuacje sprawiają, że osprzęt elektroinstalacyjny w domu zaczyna być powoli nieużyteczny.
Dzięki nowoczesnym technologiom takim jak Wi-Fi czy Internet możemy sterować również całym domem bez ruszania się z fotela czy kanapy. Dzięki dedykowanym aplikacjom na tablety czy smart fony możemy z jednego miejsca sterować całym naszym domem.

Sterownie domem za pomocą GPS

GPS bardzo pomaga systemowi w samodzielnym sterowaniu domem. Wszystkie punkty podłączone do inteligentnego systemu śledzone są za pomocą satelit naziemnych. Informację o położeniu uruchamianego punktu wysyła nasz smartfon. W momencie gdy zbliżamy się do domu system automatycznie załącza wcześniej skonfigurowane opcje. Czyli np. włącza światło w domu, otwiera bramę wjazdową, doświetla podjazd do garażu itp. Warunkiem jest włączony w telefonie sygnał GPS.

Konfiguracja opcji systemu inteligentnego

To jak będzie działał i funkcjonował nasz inteligentny dom zależy tylko i wyłącznie od nas samych. To my wymyślamy jak mają być zaprogramowane takie rzeczy jak oświetlenie, żaluzje, bramy wjazdowe, klimatyzacja, ogrzewanie itp. Jednym przyciskiem możemy wywołać szereg wcześniej przypisanych do niego funkcji. Zaprogramowane opcje możemy bez problemu zmieniać. Jeżeli nie chcemy już aby rolety samoczynnie opuszczały się podczas zapadania zmierzchu możemy je bez problemu odłączyć.
Nowoczesne domy są na razie bardzo drogie, ale z biegiem lat będą stawały się one coraz tańsze i dostępne dla większej ilości ludzi.

1 komentarz:

  1. Rozwój technologiczny to dużo większe możliwości w różnych dziedzinach, także jeśli chodzi o systemy inteligentnego domu. W większości takich urządzeń na pewno podstawą jest dobrze skonstruowana płytka PCB a do jej produkcji dobrany odpowiedni laminat https://tspcb.pl/blog/technologia/jakie-wyrozniamy-rodzaje-laminatow-jaki-laminat-wybrac-do-poszczegolnych-zastosowan . Osoby pasjonujące się elektroniką na pewno będą zainteresowane takimi informacjami.

    OdpowiedzUsuń