czwartek, 21 kwietnia 2016

Jak oszczędzać prąd w domu?



osprzęt elektroinstalacyjny

W poprzednim artykule wspominaliśmy m.in. o żarówkach energooszczędnych, czujnikach ruchu, lampach solarnych, czy żarówkach LED. W tym artykule przedstawię kolejne rzeczy, które znacznie mogą zmniejszyć zużycie prądu.  

Ważnym czynnikiem jeżeli chcemy oszczędzać energię elektryczną jest zakup sprzętu RTV/ AGD, który umożliwia oszczędność prądu. Informację o tym, czy dany produkt jest energooszczędny czy nie znajdziemy na pewno na etykiecie naklejonej na urządzenie. Jeżeli nie ma nigdzie takiej informacji, to warto również zapytać o to sprzedawcę, który powinien udzielić nam takiej odpowiedzi. Dodatkowo dzięki etykiecie możemy porównać który sprzęt zużywa więcej. Porównywać w takiej sytuacji musimy kWh sprzętu.
Etykieta energooszczędna to siedem pasków z literami od D do A. Obok paska przeważnie umieszczone są strzałki, które odpowiadają za efektywność urządzenia. Dalsza litera oznacza, że urządzenie potrzebuje do pracy więcej energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów mamy ułatwione zadanie w wyborze najoszczędniejszej maszyny. Jeżeli zależy nam na dużej oszczędności to musimy wybierać sprzęt klasy A, A+, a najlepszym wyborem A++, wtedy na pewno zauważymy zmiany w naszym rachunku za światło.   

Tryb czuwania urządzeń elektrycznych


W sytuacjach gdy urządzenia takie jak: telewizor, komputer, sprzęt audio itp. posiada tryb uczuwania idealnie sprawdzi się osprzęt elektroinstalacyjny w postaci listwy antyprzepięciowej. Dzięki temu jednym przyciskiem odłączymy zasilanie od wszystkich urządzeń podłączonych do listwy. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się gdy wyjeżdżamy gdzieś na dłużej lub po prostu chcemy sprzęt odłączyć na noc. Generalnie tryb czuwania wyżej wymienionych urządzeń, jest bardzo prądożercy. Tryb czuwania w urządzeniach sygnalizowany jest zazwyczaj czerwoną lub niebieską diodą. W ciągu roku urządzenia z trybem czuwania potrafią nabić rachunek w wysokości nawet 100zł.
Aby oszczędzać na prądzie możemy również korzystać z taryfy G12. Jest to to taryfa dwóch stref czasowych. Podział jest na tańszą taryfę oraz droższą. W momencie gdy jesteśmy akurat w strefie tańszej taryfy możemy włączać te urządzenia, które pobierają więcej prądu. Natomiast w trefie droższej wyłączamy te urządzenia i uruchamiamy tańsze. Jest to również dobry sposób na oszczędzanie energii elektrycznej. Wiadomo, że na dłuższą metę wyłączanie i włączanie jest męczące. W takiej sytuacji pomocny będzie programator czasowy. Dzięki niemu będziemy mogli ustawić czas, w którym dane urządzenia będą się włączały lub wyłączały.
Jak widzimy patentów na oszczędzanie prądu jest bardzo dużo. Wystarczy trochę chęci i silnej woli w postanowieniach oszczędzania, a na pewno nasze rachunki za energię znacząco się obniżą. 

Oszczędzanie prądu w domu. Jak to robić?




Coraz większe rachunki za prąd zmuszają nas w końcu do oszczędzania. Ma to nie tylko pozytywny wpływ na nasz portfel, ale również na środowisko. Oszczędzanie energii wcale nie musi być uciążliwie. Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego artykułu. 

Pierwsze co robimy gdy otrzymamy kosmiczny rachunek, to szukanie innego dostawcy energii. Okazuje się, że nie koniecznie jest to dobre rozwiązanie. Warto w takiej sytuacji zastanowić się co powoduje, że mamy tak wysoki rachunek za prąd i może zacząć trochę go oszczędzać. Wysokość rachunków w głównej mierze zależą od nas samych. To my nie wyłączamy światła w pokoju, w którym aktualnie nie przebywamy, albo wychodzimy tylko na chwilę. Zostawiamy w gniazdkach elektrycznych podłączone niepotrzebnie urządzenia itp. Wystarczy zmienić codzienne nawyki, aby zobaczyć w następnym miesiącu niższy rachunek za prąd. 

Pytanie co z żarówkami energooszczędnymi?

Wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne jest dobrym krokiem do oszczędności. Jednak żarówki te posiadają jedną wadę. Podczas uruchomienia potrzebują one dużo prądu, więc montowanie ich np. w łazience mija się z celem. Obecnie na rynku królują żarówki LED, które na razie posiadają najniższy pobór prądu, ale posiadają dużo dłuższą żywotność od żarówek zwykłych oraz energooszczędnych. Tutaj z kolei wadą jest cena. Są to najdroższe żarówki. Żarówki LED zużywają mnie energii aż o 90%. 

Dodatkowo kolejną oszczędnością mogą być nowoczesne czujniki ruchu. Po zamontowaniu takich czujników w pokoju, nie będziemy musieli się martwić o to, że nie zgasiliśmy po wyjściu światła. Czujniki sam po krótkiej chwili zrobi to za nas. Dzięki wiązce podczerwieni czujniki wykrywają każdy żywy obiekt i w momencie gdy ktoś wejdzie do pomieszczenie od razu zapala się światło i świeci tak długo aż osoba znajduje się w pomieszczeniu. 

Co z zewnętrznym oświetleniem?

Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, to na pewno posiadamy zewnętrzne oświetlenie, które pobierają sporą ilość prądu. Co w takiej sytuacji? Najlepiej będzie zmienić wszystkie lampy na lampy solarne. Bardzo dużym plusem jest brak okablowania w takich lampach. Możemy np. zamontować je w ogrodzie gdzie promieniowanie słoneczne zazwyczaj jest największe. Montaż takich lamp jest bardzo prosty więc zaoszczędzimy również pieniądze, które musielibyśmy wydać na firmę, która oferuję usługi elektryczne, aby podłączyć lampę.

środa, 20 kwietnia 2016

Domowa instalacja elektryczna





Elektryka w domu jest podstawowym medium o jakie musimy zadbać. Jej poprawne wykonanie oraz zaprojektowanie pozwoli na bezpieczne i komfortowe korzystanie z prądu w domu. Podczas zakupu osprzętu elektroinstalacyjnego warto zwracać uwagę na jakość produktu oraz atesty. Cena powinna być drugorzędnym elementem.
Elementy jakie powinny wchodzi w skład instalacji elektrycznej to przewody elektryczne, rozdzielnica, zabezpieczenia oraz gniazda elektryczne. Pierwsze zostaną opisane przewody elektryczne.

Przewody elektryczne

Prawidłowe rozmieszczone przewody pozwolą na komfortowe korzystanie z instalacji. Właśnie od tego powinniśmy zacząć montaż naszej instalacji elektryczne. Warto wspomnieć, że jeżeli nie mam choć minimalnej wiedzy na temat elektryki warto montaż wraz z projektem zlecić firmie, która świadczy usługi elektryczne. Jeżeli postanowimy zamontować rozbudowana instalację elektryczną, to w momencie podłączenia dodatkowych nowych sprzętów zaoszczędzi nam kucia ściany czyli żmudnych prac remontowych. Instalacja elektryczna dzieli się na wtynkową oraz podtynkową. W tej drugiej puszki oraz przewody umieszcza się pod warstwą tynku lub w niej. Ukrywanie przewodów bezpośrednio w tynku zmusza nas do zastosowania płaskich przewodów, ale nie koniecznie. Ponieważ możemy również położyć zwykłe przewody w rurkach elastycznych, które układa się w miejscach wykutych w ścianie. Takie rozwiązanie umożliwi szybka naprawę bądź wymianę bez konieczności kucia ściany, a co za tym idzie dodatkowych kosztów. Jeżeli montujemy nową elektrykę np. w pomieszczeniach gospodarczych czy piwnicach przewody można montować bezpośrednio na ścianie np. w plastikowych listwach biegnących wzdłuż sufitu. Jeżeli jednak pomieszczenie wymaga zachowania estetyki wtedy warto przewody ukryć w ścianie.  

Rozdzielnica

Bardzo ważnym, można powiedzieć, że najważniejszym elementem instalacji elektrycznej jest rozdzielnica lub też tablica rozdzielcza. Umieszcza się w niej aparaty, które łączą oraz rozdzielają obwód, urządzenia sterownicze i zabezpieczenia instalacji. To jaką rozdzielnice zastosujemy uzależnione jest od tego jak rozbudowana będzie nasza sieć elektryczna. Domy jednorodzinne przeważnie wymagają zastosowania 24 lub 36 modułowych rozdzielnic. Przy zakupie tablicy warto zwrócić uwagę na to, czy dana tablica ma możliwość późniejszej rozbudowy. Ułatwi nam to dodawanie kolejnych modułów bez potrzeby wymieniania tablicy rozdzielczej na nową.

Zabezpieczenia

Zabezpieczenia powinny znaleźć się w każdej rozdzielnicy. Jak sama nazwa wskazuje mają one za zadanie jak najlepiej chronić przed porażeniem prądem. Rodzaje zabezpieczeń jakie powinny się znaleźć w  tablicy rozdzielczej to:
·         Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe
·         Zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe
Każdy obwód powinien posiadać oddzielny wyłącznik nadprądowy, który ma za zadanie chronić przed nadmiernymi obciążeniami oraz zwarciem. Do jednego gniazda nie należy podłączać więcej niż 10 gniazdek wtyczkowych oraz 20 punktów oświetleniowych.

Gniazda elektryczne

Ostatnim elementem jest osprzęt elektroinstalacyjny. Czyli gniazdka, włączniki itp. To ile zainstalujemy włączników czy gniazdek zależy od tego ile mam urządzeń Podłączanych do prądu na stałe. Oczywiście należy pamiętać o urządzeniach podłączanych od czasu do czasu. Tak więc zawsze trzeba zainstalować większą ilość gniazdek. Ważny jest również stopień ochrony gniazdek. Wyróżniamy 2 stopnie:
1.       IP 20 – ten stopień pozwala na umieszczanie gniazdek tylko i wyłącznie w suchych pomieszczeniach.
2.       IP 44 – ten natomiast idealnie nada się do łazienki. Czyli można go stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności.
UWAGA!
Wszystkie gniazda w domu musza być wyposażone w styk ochronny połączony z przewodem ochronnym.

czwartek, 14 kwietnia 2016

Czym jest elektryczność?





Każdy z nas ma codziennie styczność z elektrycznością. Wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne typu komputer, telefon ,radio, telewizor, samochody sprzęt AGD do prawidłowego działania potrzebuje prądu. 

 Osoby nie znające się na elektryce powinny szukać firm, które świadczą usługi elektryczne. Wiedza takich osób kończy się zazwyczaj na włożenia wtyczki do kontaktu, włączenia urządzenia i nic więcej ich nie interesuje. Jednak od strony technicznej wygląda nieco inaczej. Aby zrozumieć na jakiej zasadzie działa prąd najlepiej będzie przedstawić to na prosty przykładzie, który za chwilę opiszę. W momencie gdy wkładamy wtyczkę do kontaktu prąd zostaje zamieniony na przyjemniejszy dla człowieka. Żeby  dokładnie opisać zjawisko elektryczne posłużę się poniższym przykładem.

Młyn wodny jako porównanie płynącego prądu

Każdy potrafi chyba sobie wyobrazić jak zachowuje się woda, która płynie w rurociągach. Dokładnie taka sama zasada dotyczy prądu elektrycznego. Porównanie co prawda nie jest idealne, ale idea działania jest taka sama i na początek poznawania elektryczności wystarczy. Weźmy teraz za przykład młyn wodny. Młyn posiada pompę, która wytwarza odpowiednie ciśnienie aby przepompować daną ilość wody. Kołowrót aby wytworzyć prąd potrzebuje odpowiedniej prędkości, która nadaje mu przepompowywana woda. Jednak kołowrót stawia duży opór i jeżeli nie damy rady go pokonać to z pieczywa będą nici.
Jednak aby pompa mogła zakręcić kołowrotem potrzebuje otwarcia zaworu. Tak samo jeżeli chcesz gdzieś wejść, to musisz otworzyć drzwi ponieważ przez zamknięte nie da się przejść.

Jak działa otwarcie zaworu elektrycznego

Gdy obwód prądu zostaje przerwany elektrony zawarte w prądzie nie mają możliwości przedostania się od plusa do minusa. Każdy kto choć trochę uważał na lekcjach fizyki powinien wiedzieć czym  jest elektron. Jednak gdy byłeś nieobecny podczas lekcji o elektronach, przypomnę Ci co to takiego. Elektron to cząsteczka bardzo małych rozmiarów, która wchodzi w skład atomu. Jak wiadomo każda rzecz na świecie składa się z niewiarygodnej liczby atomów.  Elektrony bardzo dobrze potrafią poruszać się w przewodach i dzięki temu właśnie mamy prąd. Bo podczas ruchu elektrony wytwarzają energię elektryczną.

wtorek, 12 kwietnia 2016

Ściemniacz elektryczny – instrukcja montażu



osprzęt elektroinstalacyjny

Ściemniacz jest to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje służy do sterowania światłem. Dzięki niemu możemy rozjaśniać lub przyciemniać światło w pomieszczeniu.
Urządzenie współpracuje z obciążeniem konwencjonalnym, halogenowym 230V oraz halogenowym niskonapięciowym. Ściemniacz może być sterowany bezprzewodowo za pomocą pilota na podczerwień. Ściemniacz może również reagować na hałas. Minusem jest to, że ściemniacze nie współpracują z żarówkami LED.

Jak działa ściemniacz?

Zasada działania każdego ściemniacza jest taka sama. Włącza, wyłącza lub reguluje jasnością światła. Przeważnie wszystkie skonfigurowane są podobnie. Krótkie dotknięcie wyłącza lub włącza światło, dłuższe przytrzymanie reguluje jasnością światła. Stare ściemniacze posiadały manualny suwak, który odpowiadał za ściemnianie lub rozjaśnienie. Nowoczesne natomiast mają tą funkcję wbudowana w dotykowy panel. Odpowiednio przesuwając palec po panelu będziemy sterować jasnością oświetlenia. 

Instrukcja montażu ściemniacza elektronicznego

  1.       Sprawdzić czy w puszcze poprowadzony jest przewód fazowy
  2.       Zdemontować pokrywę ściemniacza
  3.      Zdemontować drugą pokrywę ściemniacza
  4.      Przewód fazowy należy podłączyć zgodnie z instrukcja obsługi ściemniacza. Przeważnie     jest, to miejsce oznaczone strzałką
  5.      Jeżeli mamy instalację dwuobwodową wtedy 2 pozostałe przewody należy podłączyć do zacisku, który reguluje obciążeniem
  6.   Zamontować osprzęt elektroinstalacyjny do puszki instalacyjnej
  7.   Zamontować ramkę oraz obydwie pokrywy, które wcześniej zdemontowaliśmy

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności należy włączyć sieć elektryczną oraz sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo. Należy pamiętać, że ze względu na niebezpieczeństwo porażenia prądem montaż ściemniacza powinna osoba do tego uprawniona.