czwartek, 14 kwietnia 2016

Czym jest elektryczność?





Każdy z nas ma codziennie styczność z elektrycznością. Wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne typu komputer, telefon ,radio, telewizor, samochody sprzęt AGD do prawidłowego działania potrzebuje prądu. 

 Osoby nie znające się na elektryce powinny szukać firm, które świadczą usługi elektryczne. Wiedza takich osób kończy się zazwyczaj na włożenia wtyczki do kontaktu, włączenia urządzenia i nic więcej ich nie interesuje. Jednak od strony technicznej wygląda nieco inaczej. Aby zrozumieć na jakiej zasadzie działa prąd najlepiej będzie przedstawić to na prosty przykładzie, który za chwilę opiszę. W momencie gdy wkładamy wtyczkę do kontaktu prąd zostaje zamieniony na przyjemniejszy dla człowieka. Żeby  dokładnie opisać zjawisko elektryczne posłużę się poniższym przykładem.

Młyn wodny jako porównanie płynącego prądu

Każdy potrafi chyba sobie wyobrazić jak zachowuje się woda, która płynie w rurociągach. Dokładnie taka sama zasada dotyczy prądu elektrycznego. Porównanie co prawda nie jest idealne, ale idea działania jest taka sama i na początek poznawania elektryczności wystarczy. Weźmy teraz za przykład młyn wodny. Młyn posiada pompę, która wytwarza odpowiednie ciśnienie aby przepompować daną ilość wody. Kołowrót aby wytworzyć prąd potrzebuje odpowiedniej prędkości, która nadaje mu przepompowywana woda. Jednak kołowrót stawia duży opór i jeżeli nie damy rady go pokonać to z pieczywa będą nici.
Jednak aby pompa mogła zakręcić kołowrotem potrzebuje otwarcia zaworu. Tak samo jeżeli chcesz gdzieś wejść, to musisz otworzyć drzwi ponieważ przez zamknięte nie da się przejść.

Jak działa otwarcie zaworu elektrycznego

Gdy obwód prądu zostaje przerwany elektrony zawarte w prądzie nie mają możliwości przedostania się od plusa do minusa. Każdy kto choć trochę uważał na lekcjach fizyki powinien wiedzieć czym  jest elektron. Jednak gdy byłeś nieobecny podczas lekcji o elektronach, przypomnę Ci co to takiego. Elektron to cząsteczka bardzo małych rozmiarów, która wchodzi w skład atomu. Jak wiadomo każda rzecz na świecie składa się z niewiarygodnej liczby atomów.  Elektrony bardzo dobrze potrafią poruszać się w przewodach i dzięki temu właśnie mamy prąd. Bo podczas ruchu elektrony wytwarzają energię elektryczną.

5 komentarzy:

  1. Dla mnie elektryczność najważniejsza jest pod tym względem, abym mogła za nią płacić jak najmniej. Tym bardziej, że w końcu zużywam jej całkiem sporo jak na gospodarstwo domowe. Jestem bardzo zadowolona, że dzięki firmie https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ udało mi się bez większego problemu znaleźć tańszą ofertę na prąd do domu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie takie kwestie są bardzo ważne by je znać, gdyż w dzisiejszych czasach bardzo dużo urządzeń działa na prąd. Ja niedawno miałem okazję korzystać z usług sprawdzonych elektryków z http://www.elektryk.i-wroclaw.pl/ i muszę przyznać, że oczywiście jestem zadowolony z naszej współpracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie ja raczej się nie znam na prądzie i tym bardziej samodzielnie staram się nie wykonywać żadnych napraw. Jestem za to zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć czy nasza instalacja działa właściwie. W każdym razie ja do takich prac zawsze wzywam elektryka https://elektryk-wroclaw.pl/instalacje-elektryczne/ i to jest najlepszy wybór.

    OdpowiedzUsuń
  4. Planujesz remont lub budowę domu i szukasz zaufanego elektryka? https://wzu-energpol.pl/ to strona, na której znajdziesz profesjonalne usługi elektryczne. Ich specjaliści zadbają o to, aby wszystkie instalacje były wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Dzięki temu, możesz być pewien, że Twoje domowe instalacje będą bezpieczne i funkcjonalne.

    OdpowiedzUsuń
  5. Strona https://anluks.pl/ przedstawia także usługi związane z projektowaniem i wykonaniem oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego. Firma oferuje indywidualne rozwiązania projektowe, które nie tylko poprawiają estetykę, ale również efektywność energetyczną oświetlenia. Klientom oferowane są nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy LED, które są zarówno kosztowo efektywne, jak i ekologiczne.

    OdpowiedzUsuń