wtorek, 12 kwietnia 2016

Ściemniacz elektryczny – instrukcja montażu



osprzęt elektroinstalacyjny

Ściemniacz jest to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje służy do sterowania światłem. Dzięki niemu możemy rozjaśniać lub przyciemniać światło w pomieszczeniu.
Urządzenie współpracuje z obciążeniem konwencjonalnym, halogenowym 230V oraz halogenowym niskonapięciowym. Ściemniacz może być sterowany bezprzewodowo za pomocą pilota na podczerwień. Ściemniacz może również reagować na hałas. Minusem jest to, że ściemniacze nie współpracują z żarówkami LED.

Jak działa ściemniacz?

Zasada działania każdego ściemniacza jest taka sama. Włącza, wyłącza lub reguluje jasnością światła. Przeważnie wszystkie skonfigurowane są podobnie. Krótkie dotknięcie wyłącza lub włącza światło, dłuższe przytrzymanie reguluje jasnością światła. Stare ściemniacze posiadały manualny suwak, który odpowiadał za ściemnianie lub rozjaśnienie. Nowoczesne natomiast mają tą funkcję wbudowana w dotykowy panel. Odpowiednio przesuwając palec po panelu będziemy sterować jasnością oświetlenia. 

Instrukcja montażu ściemniacza elektronicznego

  1.       Sprawdzić czy w puszcze poprowadzony jest przewód fazowy
  2.       Zdemontować pokrywę ściemniacza
  3.      Zdemontować drugą pokrywę ściemniacza
  4.      Przewód fazowy należy podłączyć zgodnie z instrukcja obsługi ściemniacza. Przeważnie     jest, to miejsce oznaczone strzałką
  5.      Jeżeli mamy instalację dwuobwodową wtedy 2 pozostałe przewody należy podłączyć do zacisku, który reguluje obciążeniem
  6.   Zamontować osprzęt elektroinstalacyjny do puszki instalacyjnej
  7.   Zamontować ramkę oraz obydwie pokrywy, które wcześniej zdemontowaliśmy

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności należy włączyć sieć elektryczną oraz sprawdzić czy wszystko działa prawidłowo. Należy pamiętać, że ze względu na niebezpieczeństwo porażenia prądem montaż ściemniacza powinna osoba do tego uprawniona.

1 komentarz:

  1. Od dawna interesuje się budową takich urządzeń elektronicznych i planuję wykonanie swoich własnych, na razie na podstawowych schematach. Zastanawiam się tylko czy sam dam radę wykonać obwody drukowane i czy mam do tego narzędzia odpowiednie. O płytkach czytałem sporo informacji na https://tspcb.pl/blog/technologia/obwod-drukowany-pcb-ang-printed-circuit-board-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowanie-w-elektronice, zobaczcie jeśli także interesujecie się elektroniką.

    OdpowiedzUsuń