niedziela, 3 kwietnia 2016

Czym są stacje transformatorowe?

stacje transformatorowe

Pytając ludzi czym według nich są stacje wysokiego napięcia padały różne odpowiedzi. Dla jednych były to wielkie betonowe kloce inni odpowiadali, że są to słupy znajdujące się blisko ulicy. 
Można powiedzieć, że ta druga grupa odpowiadała poprawnie. Bo stacje transformatorowe, to właśnie betonowe słupy, dzięki którym mamy prąd. Stacje zbudowane są przeważnie z:
  • Transformatora
  • Rozdzielni średniego napięcia
  • Rozdzielni niskiego napięcia
Najczęściej jednak wykorzystuje się stacje do transformacji średniego napięcia na niskie. Dlatego też bardzo często możemy się spotkać z oznaczeniem SN/nn. Punkty elektroenergetyczne zasilane mogą być albo z linii kablowej albo z linii napowietrznej.

Podział stacji elektroenergetycznych

Punkty wysokiego napięcia dzielą się na następujące grupy:
  1. Słupowe
  2. Wnętrzowe
  3. Kontenerowe
  4. Mobilne
Stacje słupowe
Stacje z pierwszej grupy czyli słupowe czyli po prostu jak nazwa wskazuje umiejscowione na słupach betonowych na odpowiednio przystosowanych podestach. Charakterystyczną cechą tego rodzaju stacji są ograniczniki przepięć, które montuje się pomiędzy linią wchodzącą a transformatorem.
Stacje wnętrzowe
Stawiane są głównie we wnętrzach budynków. Spore wymiary takich elementów jak transformator, rozdzielnia średniego i niskiego napięcia mogą powodować różne usytuowanie elementów wobec siebie.
Stacje kontenerowe
Są to gotowe kontenery, które wyposaża się w urządzenia elektryczne takie jak transformatory, rozdzielnice oraz instalacje wewnętrzne. Stacje transformatorowe kontenerowe mogą być w postaci betonowej, aluminiowej lub stalowej. To jaki materiał się zastosuje oraz jaką wielkość zależy od tego jak dużych gabarytów będzie wyposażenie danej stacji kontenerowej. Punkty kontenerowe można obsługiwać albo z zewnątrz albo wewnątrz. Są stacje, do których dostęp będziemy mieli już po otwarciu drzwi, ale są też z korytarzem obsługi.

Stacje mobilne
Ostatnie stacje stosuje się przeważnie w branży górniczej oraz budowlanej. Ze względu na bezpieczeństwo, urządzenia elektryczne muszą być zamykane w ognioodpornej obudowie. Dzięki temu można bez problemu korzystać z nich podczas pracy podziemiach. Wykorzystywane są głównie po to, aby podczas pracy w kopalni zasilane były różnego rodzaju maszyny i urządzenia.

2 komentarze:

  1. W sumie na tym ja się nie znam i jeżeli chodzi o wszelkiej maści prace z prądem to wiem doskonale, że na pewno warte jest jest zlecić komuś na zewnątrz. Na pewno bardzo dobrze jest wezwać elektryka https://elektryk-wroclaw.pl/ który doskonale się na tym zna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakość usług elektrycznych jest niezwykle istotna, aby zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, warto skorzystać z usług ekspertów. Na stronie https://www.warszawa-elektryk.pl/ znajdziesz profesjonalny zespół elektryków w Warszawie, którzy sprostają Twoim oczekiwaniom. Klikając w link, otworzysz sobie drzwi do miejsca, gdzie jakość usług i zadowolenie klienta są na pierwszym miejscu.

    OdpowiedzUsuń